Bedřich Šupčík - první československá zlatá olympijská medaile

Jméno Bedřich Šupčík je v současné době prakticky neznámé. Stejně tak je v dnešní době je pro většinu lidí směšná myšlenka, že by jedna z olympijských disciplín byl šplh na laně. Přesto tato atletická disciplína byla součástí olympiády a právě díky šplhu a sokolu Bedřichu Šupčíkovi získalo Československo historicky první zlatou olympijskou medaili.

Co o tomto vítězství ve šplhu prohlásil samotný zlatý olympionik Bedřich Šupčík? "Člověk dře na hrazdě, na bradlech, na kruzích, pak dobře zvládne takovou lehkou věc, jako je šplh, a najednou tolik slávy. Vždyť já to trénoval už jako kluk, když jsem bosý lezl po stromech."

Vítězství ve šplhu bez přírazu na osmimetrovém laně v čase 7,2 sekundy se může za může zdát ve srovnání s ostatními sporty bezvýznamné, nicméně i tak mu nelze odepřít váhu. Například známý Jiří Guth-Jarkovský jeho vítězství ocenil takhle: "Třicet let jsem o to pracoval, aby naše vlajka zavlála nad stadiónem olympickým, aby nám zahráli naši hymnu - avšak marně. Věděl jsem a říkal jsem si vždy, že pouze sokolové mohou toho docíliti. A také teprve dnes zásluhou sokolstva má touha byla splněna. Děkuji vám, bratři!"

Bedřich Šupčík se narodil 22. října 1898 v početné české rodině kočího Františka a jeho ženy, vídeňské Češky, Terezie (rozené Mareschové) v Trumau u Vídně v Rakousku. Bedřich vyrůstal u tety Evy Skaličkové (sestry jeho otce Františka Šupčíka) v Kvasicích u Kroměříže, která se pro něj stala "adoptivní matkou". Zde také Bedřich Šupčík začal cvičit v Sokole. Po návratu z I. světové války se usadil jako domovník Bánské a hutní společnosti v Brně, kde se započal intenzivně věnovat tělovýchově v místní Sokolské jednotě – Sokol Brno I.

Bedřich Šupčík se do nominace na VIII. olympijské hry v Paříži v roce 1924 dostal až na poslední chvíli. Na otevřeném stadionu v Colombes na této olympiádě pak 20. července ve šplhu bez přírazu v čase 7,2 sekundy pak získal zlatou medaili. Na olympiádě v Paříži získal kromě zlaté medaile za šplh ještě jednu bronzovou medaili, tentokrát za víceboj. Další zlatou olympijskou medaili se mu už získat nepodařilo, nicméně na další olympiádě v Amsterodamu v roce 1928 získal stříbrnou medaili v soutěži gymnastických družstev. Kromě toho byl Bedřich Šupčík úspěšný i na jiných soutěžích než na olympiádě, v roce 1926 v Lyonu a v roce 1930 v Lucembursku získal titul mistr světa v soutěži gymnastických družstev. V roce 1930 navíc získal stříbrnou medaili ve cvičení na kruzích. S vrcholovou sportovní kariérou se Bedřich Šupčík rozloučil po mistrovství světa v roce 1931, kde získal třetí místo na kruzích a páté na bradlech.

V roce 1948 jej postihl infarkt a na naléhání rodiny se přestěhoval z Prahy do klidného prostředí Horosedel. Zanedlouho jej však stihl další infarkt, který jej odkázal do invalidního důchodu. Tehdy se o pomoc a podporu v nouzi obrátil ke Státnímu výboru pro tělovýchovu a sport, který se k němu však obrátil zcela zády – jako příslušník Sokola byl nepohodlný. Třetí infarkt se mu stal osudným a z písecké nemocnice se domů nikdy nevrátil. Zemřel 11. července 1957 ve věku nedožitých 59 let. Je pohřben v urnovém háji na novém hřbitově v Mirovicích u Písku.

zdroj informací: Wikipedie

 

Sportovci