Dva roky před startem OH v Londýně pokřtily legendy sportoviště

15.10.2010 18:06

Za dva roky v Londýně začnou letní olympijské hry 2012. Na rozestavěném olympijském stadionu se jako první proběhl slavný americký atlet Michael Johnson, zatímco velodrom "pokřtil" další olympijský šampion, Brit Chris Hoy. Šéf organizačního výboru Sebastian Coe zahájil nábor olympijských dobrovolníků. 78.000 dobrovolníků bude pomáhat zajišťovat celé hry. Hlavní město bude potřebovat 8000 dobrovolníků, kteří budou během olympiády pomáhat návštěvníkům na letištích, v metru a v informačních centrech. Kromě sportovních slavností se ve městě chystá řada kulturních událostí.
"Do začátku olympijských her zbývají dva roky. Jedeme podle plánu - sportoviště se dokončují." Podle plánu se staví i další sportoviště, včetně výrazného plaveckého stadionu, který je jednou z dominant olympijského areálu. Celý olympijský park by měl být dokončen již za rok, aby mohl být prověřen při zkušebních akcích.
Osm milionů lístků na olympiádu a dva miliony na paralympiádu se začnou prodávat příští rok na jaře, ale již nyní se registrovalo na webových stránkách olympiády 1,4 milionu zájemců. "Celkem 75 procent vstupenek se bude rozdělovat mezi přihlášené zájemce losováním. To je víc, než při kterékoli sportovní události v historii."
Rozpočet her je 9,3 miliardy liber (asi 280 miliard korun). To je skoro čtyřikrát tolik, než organizátoři předpokládali v roce 2005, kdy Londýn překvapivě získal olympijské hry v souboji s favorizovanou Paříží. Z rozpočtu připadá 2,2 miliardy liber na fond na mimořádné výdaje, z něhož se zatím vyčerpalo 95 milionů v souvislosti se stavbou olympijské vesnice. Rozpočet se od roku 2007 nezměnil a zatím ho ani výrazněji nepostihly škrty, kterými se vláda snaží snížit rozpočtový deficit. Zatím museli organizátoři ušetřit na stavbě "jen" 27 milionů liber (810 milionů korun).