Karolína Erbanová 23.na zimních olympijských hrách 2010

17.02.2010 10:35

Rychlobruslařka Karolína Erbanová, teprve sedmnáctiletá parťačka Martiny Sáblíkové, se včera představila na sprinterské trati 500 metrů. V konkurenci elitních sprinterek, se kterými se normálně neutkává, obsadila 23. místo.
"Snažím se nepřipouštět si to. Soustředím se na sebe, ale určitě jsou tam velká jména a je pro mě čest mezi nimi startovat," řekla Karolína Erbanová novinářům po závodě. Se svým týmem běžně startuje ve Světovém poháru na dlouhých tratích, sprinty mají oddělený seriál.
Erbanová je bývalá hokejistka. Rychlobruslení se věnuje teprve čtyři roky. V lednu ovládla pětistovku na vícebojařském mistrovství Evropy, kde ale největší světové sprinterky chyběly.
Erbanová udělala ve druhé jízdě drobnou chybu v nájezdu do druhé zatáčky a přišla o možnost vytvořit si nový osobní rekord. "S tímto časem jsem ani tak nepočítala. Myslela jsem si, že bych mohla zopakovat, nebo být kousek nad časem z Hamaru, ale tohle je dobrý výsledek," uvedla Erbanová, která zajela časy 39,36 a 39,32 sekundy. "Jsem překvapená, že jsem druhou jízdu jela rychleji než tu první. Malá zatáčka do cíle není zrovna moje oblíbená," přiznala.
Překvapivou vítězkou se stala Korejka I Sang-hwa, která porazila o pouhých pět setin favorizovanou Němku Jenny Wolfovou. Wolfová neskrývala zklamání. K prvenství jí nepomohl ani nejrychlejší čas závodu 37,838 z druhé jízdy, v níž Korejku těsně porazila. "Chtěla jsem zlato, ale získat olympijskou medaili je nejvíc, o čem jako dítě sníte. Teď ji mám a můžu být pyšná," konstatovala čtyřnásobná mistryně světa.
Pro Erbanovou byla trať na 500 m rozjezdem. Její hlavní závod na 1000 m ji teprve čeká. Když jí závod vyjde, může se umístit i mezi první desítkou.