Klaus si není jistý, zda by olympiáda byla pro celou ČR přínosem

04.11.2007 11:23

Prezident Václav Klaus si není jistý, že by pořádání olympijských her přineslo Česku jen klady. Na setkání s brněnskými zastupiteli řekl, že na aktivitu Prahy se dívá s otazníkem. Podle prezidenta je olympiáda velmi obtížná na to, aby byla zvládnuta pořadatelsky a byla využitelná pro celou zemi.
"Mám obavu z toho strašlivého nárůstu olympijských sportů, sportů, které se u nás vůbec nekonají, které vůbec nehrozí, že by měly jediného diváka, které musejí mít postaveny specifické stadiony," uvedl Klaus.
Na paměti má prý stále debatu s jedním z ministrů řecké vlády o sportovištích. "On řekl, tak a tady je stadion na baseball... ale já vám zodpovědně říkám, že v Řecku není jeden jediný člověk, který by hrál baseball," popsal Klaus.
Pokud by se však Praha stala pořadatelským městem her, vyrostly by v metropoli podle ředitele společnosti Praha olympijská Tomáše Petery pouze tři zbrusu nové stadiony. Zbývající sportoviště by byla připravena rekonstrukcí stávajících stadionů či výstavbou provizorních sportovních stánků.
Na úskalí pořádání olympiády prezident upozornil už dříve, například v květnu 2007 svůj postoj označil za skeptické ano. Řekl, že hry nejsou diváckou, ale televizní záležitostí. V ochozech sedí kromě slavnostního zahájení a finálových klání jen funkcionáři, trenéři a kolegové sportovců z jiných odvětví. V říjnu 2006 Klaus označil olympiádu v Praze za velkou výzvu, ale před startem projektu je podle něj nutné pečlivě zvážit všechna pro a proti.
Pražské zastupitelstvo už rozhodlo, že se metropole bude ucházet o pořádání olympijských her v roce 2016. Nikdo ale v podstatě nevěří, že by je mohla skutečně získat. Žádost chce primátor Pavel Bém zopakovat pro hry na rok 2020.