Krasobruslení na olympiádě - Březina devátý, Verner devatenáctý

17.02.2010 13:43

Krasobruslař Michal Březina zahájil olympijskou soutěž ve Vancouveru devátým místem. Druhý český reprezentant Tomáš Verner naopak nenaplnil očekávání. Ve Vancouveru patřil do širšího okruhu medailových kandidátů. Ale své vystoupení pokazil a obsadil až 19. místo. Vede ruský obhájce vítězství Jevgenij Pljuščenko s těsným náskokem před Američanem Evanem Lysackem a Japoncem Daisukem Takahašim. Soutěž vyvrcholí ve čtvrtek volnými jízdami.
Devatenáctiletý Březina při svém prvním vystoupení na olympijských hrách 2010 předvedl kvalitní výkon, když bez větších problémů skočil trojitého axela, trojitého lutze i kombinace trojitého flipa s toeloopem. "Jo!" křikl si, když program dokončil a spěchal na lavičku. Měl dojem, že jel lépe než na mistrovství Evropy, kde skončil čtvrtý a těšil se na známku. Když se ale na tabuli objevilo 78,80 bodu, rychle se zvedl, zasalutoval a rychle odešel. "Gesto bylo ve stylu, tak si to rozhodujte a ahoj," řekl Březina posléze novinářům.
Březina i trenér Starec měli dojem, že si zasloužil více bodů. Na evropském šampionátu měl vyšší známky. "A tady jsem zajel lépe," řekl. Čekal hodnocení kolem 83 bodů, což by znamenalo šesté místo. "Ty známky se mi doteď nelíbí, ale já s tím nic neudělám. Po tom závodě mi tu jízdu docela znechutili," uvedl Březina.
I tak je ale Březina třetím nejlepším Evropanem ve Vancouveru, předčil jej pouze Pljuščenko a pátý Švýcar Stéphane Lambiel. "Do první šestky se to dá dotáhnout, čtyři body ve volné jízdě nic neznamenají. Předvedu znovu to, co umím v tréninku, a uvidíme. Nějak to dopadne," řekl Březina, který chce ve volné jízdě zařadit čtverný skok.
Krátký program se vůbec nevydařil Vernerovi. Evropského šampiona z roku 2008 rozhodila úvodní nepovedená kombinace, kdy místo čtverného toeloopa s trojitým flipem skočil pouze dvojitého flipa. "Chtěl jsem čtveráka skočit vážně pěkně, abych se nemusel tak dřít na dopadu, ale uchvátal jsem trojku. Byl jsem rameny jinde, než jsem měl a tam už se nedá v rychlosti nic dělat," řekl Verner.
Neustál ani dopad při trojitém axelu. "Tím pádem byl program mrtvej a ze mě vyprchala jiskra to dojet s nadšením, jakou si ten program zaslouží," řekl Verner, jehož šance na dobré umístění se tak definitivně rozplynuly. Situaci nezachránil ani kombinací trojitých skoků lutza s toeloopem. Ziskem 65,32 bodu je momentálně na 19. místě.
Přestože v dějišti olympiády tvrdil, že se cítí mnohem lépe, realita byla jiná. Ve čtvrtek bude mít co dělat, aby vylepšil své osmnácté místo z Turína. "Je to strašný. Prostě se to takhle stalo a musím se sebrat. Nejsem člověk, který by se vzdal, vymyslel si zranění a odstoupil," řekl Verner.
Pljuščenko obdržel 90,85 bodu, těsně tak zaostal za svým výkonem z nedávného ME, kde získal 91,30 bodů. Lysacek, rodák z Chicaga s českými kořeny, zaostává jen o 0,55 bodu a Takahaši o dalších 0,05 bodu.
Ve volných jízdách se můžeme těšit na zajímavý boj. Pljuščenko sice jako jediný z elitní trojky předvedl čtverný skok, když zkombinoval dva toeloopy a navrch přidal čistého trojitého axela s lutzem, ale Američan s Japoncem se drží v těsném závěsu. Nabídli zatím jen trojné skoky, ale na rozhodčí zapůsobili lepší choreografií, napojením jednotlivých prvků a celkovým ztvárněním svého vystoupení, čímž ztrátu téměř smazali.