Martina Sáblíková - 8 hodin do první medaile na zimních olympijských hrách 2010

14.02.2010 14:00

Je neděle odpoledne a teď už Martině Sáblíkové zbývá jen 8 hodin do prvního startu ve Vancouveru. Zimní olympijské hry 2010 zahájí v neděli závodem na 3000 metrů. Cítí se dobře, ale nervozita s blížící se premiérou roste. "Zatím se cítím dobře a nemám si prakticky na co stěžovat. Vše jde snad podle plánu," řekla světová šampionka  ve středu v olympijské vesnici. Martina Sáblíková se Vancouveru přesunula minulou sobotu z Calgary, kde absolvovala závěrečnou část přípravy.
"Jezdí se mi docela dobře. Musíme ale počkat, jak to bude v závodě," řekla dvaadvacetiletá rychlobruslařka. Na olympijských hrách je již podruhé, před čtyřmi lety debutovala v Turíně. Mohla by tedy srovnávat. "Ale to nedělám. Beru to tak, že každé olympijské hry jsou jiné," vysvětlila. Vyhýbá se i srovnání olympijských vesnic, ale tu ve Vancouveru chválí. "Je fakt pěkná, moc se mi tu líbí. Jen kdyby přestalo pršet a začalo chumelit," přála si Sáblíková.

Martina Sáblíková je bezesporu naší největší nadějí na zisk olympijské medaile, a tlak médií je na drobnou rychlobruslařku jistě obrovský. Všichni doufáme, že se sním vyrovná a dnes večer budeme slavit první olympijské zlato.Martina Sáblíková je nesmírně houževnatá.V zahraničí ji přezdívají "dívka z hrbolatých rybníků" kvůli přípravě na zamrzlých rybnících. I takhle vypadá největší favorit pro zaltou olympijskou medaili - tady vátězí vůle

 

 

Známý je příběh o tom, jak trénovala v ponožkách na dřevěné desce doma v pokoji.  Podívejte se na další video Martiny Sáblíkové


Mezi další neuvěřitelné příběhy patří i ten, jak při tréninku před startem na cyklistickém ME do 23 let ji v pátek 13. července 2007 ve Žďáru nad Sázavou srazil řidič, který z místa nehody ujel. Sáblíková ale vyvázla jen s modřinami a přejetými prsty na rukou a na ME v Sofii nakonec vybojovala bronz z časovky.Během přípravy před úvodním závodem SP sezóny 2007/08 se v padesátikilometrové rychlosti srazila s kolegou z Novis týmu Pavlem Kulmou, který si naštípl kost v rameni a do závodů nenastoupil.Sáblíková měla po nárazu na mantinel natržený sval v rameni a pohmožděnou levou ruku, závod na 3000 m absolvovala s levou rukou přikurtovanou k tělu a přesto triumfovala.Ale to není zdaleka všechno. Minulý rok při testu olympijského oválu na MS ve Vancouveru 2009 nejprve absolvovala stříbrnou trojku oslabená horečkou. Její zdravotní stav se potom zlepšil, ale těsně před startem závodu na 5 km do ní zezadu najela Japonka Masako Huzumiová a obě závodnice zůstaly otřeseny ležet na ledě. Sáblíková se po několika minutáchznovu postavila na start a v závodě i přes bolest pohmožděných zad přesvědčivě zvítězila!

 

Přejí na profil Martina Sáblíková - rychlobruslení