Martina Sáblíková získala olympijské zlato !

15.02.2010 07:37

Martina Sáblíková získala včera před půlnocí první medaili české výpravy na zimních olympijských hrách 2010 ve Vancouveru. Na trati 3000 metrů nedala žádné ze soupeřek šanci a jednoznačně zvítězila

Martina díky vylosování na konečný výsledek dlouho čekala, jestli zlato získá.  V předposlední jízdě závodu nedokázaly její největší soupeřky  Beckertová s Grovesovou zopakovat nebo dokonce překonat výkon české rychlobruslařky a zařadily se na druhé a třetí místo. V tu chvíli už bylo jasné, že Martina Sáblíková bez medaile neodjede.

Na trať se postavily poslední dvě soupeřky - němka Daniela Antschützová-Thomsová a Nizozemka Irene Wüstová . Po prvních ujetých kolech vypadalo, že Martina skončí až třetí, na mezičasech jí obě rychlobruslařky předháněly a byly rychlejší. Jenže trať 3000m není sprint, a po půli závodu se rozdíl začal snižovat, a na posledních kolech začaly soupeřky na Sáblíkovou ztrácet. Lepší rozvržení sil zajistilo Martině Sáblíkové první olympijské zlato.
Ještě než obě poslední soupeřky dojely, zavládlo v českých řadách nadšení, Sáblíková s trenérem Novákem propadli radostné euforii a už přijímali jednu gratulaci za druhou. Martina Sáblíková se stala olympijskou vítězkou v závodě na 3000 metrů.
Jako jedna z prvních blahopřála Martině její kolegyně Karolína Erbanová, její tréninková kolegyně. Z tribun jí hlasitě podporovali čeští fanoušci, připojili se i čeští hokejisté Jágr s Eliášem, skvělé vystoupení sledoval i český premiér Fišer. Fandili všichni.

 


Celkové výsledky Ženy - 3000 m:

  • 1. Sáblíková (ČR) 4:02,53
  • 2. Beckertová (Něm.) 4:04,62
  • 3. Grovesová (Kan.) 4:04,84
  • 4. Anschützová-Thomsová (Něm.) 4:04,87
  • 5. Hughesová (Kan.) 4:06,01, 6. Hozumiová (Jap.)