Nikola Sudová - první padlá česká olympijská naděje

14.02.2010 13:48

Dnes nad ránem nabídly zimní olympijské hry 2010 jeden z velmi atraktivních sportů. V Cypress Hill se v 1:30 hod jela kvalifikace ženských jízd v boulích. Finále potom proběhlo ve 4:30 hod. našeho času. Pro české fanoušky to byl jeden z nejočekávanějších závodů. Všichni příznivci Nikoly Sudové s napětím čekali, jestli bude mít její příběh šťastný konec. Marně.Nikola Sudová skončila včera večer hluboko ve startovním poli na 16. místě.
Nikola Sudová se v posledních týdnech a dnech stala sportovní hvězdou, která plní noviny a ostatní média. Byla vidět všude. Každý den jsme měli možnost sledovat, jak se vypořádává se svým zraněním, každý den se objevovaly spekulace, jestli na olympijské hry vůbec pojede. Nikola Sudová se stala tématem mnoha debat, ať už sportovních profesionálů a komentátorů, nebo návštěvníků internetových serverů, kde se v diskusích vedly debaty o tom, jestli je nebo není blázen, když chce s takovým handicapem startovat.
A jak to vlastně celé vzniklo?
Nikola Sudová, která měla slibně rozjetou olympijskou sezónu (od března 2007 nechyběla ve finálové dvanáctce v žádném závodě, do kterého nastoupila) a byla velkou nadějí na některou z olympijských medailí, se 13.ledna zranila při tréninku v Deer Valley. Přetrhla si zkřížený vaz v koleni a šance na medaili tak pomalu zhasínala. Ale už 19.ledna, po všech vyšetřeních v Praze, předstoupila před novináře, kde prohlásila, že chce pořád bojovat o medaili: „Předtím jsem věřila, že na ni můžu dosáhnout. Teď je to krapet složitější. Medaili nezavrhuji, chci ji, zajedu, jak nejlíp umím, ale dvojnásob důležité budou chyby soupeřek. Určitě chci předvést dobrou jízdu, abych měla dobrý pocit,“ řekla Sudová.
Už 26.ledna poprvé od zranění absolvovala trénink. Dvakrát sjela sjezdovku. 2.února dostala od lékaře povolení odjet do Kanady. 4.února odletěla do Vancouveru. 13.února ji čeká kvalifikace v boulích.

Do závodu Sudová nastoupila se speciálně vyrobenou ortézou. Po prvních zkušenostech Sudová řekla: „Bylo jasné, že koleno zpevněné ortézou nerupne. Od první boule jsem zatěžovala obě nohy stejně, šlo to. Noha byla umrtvená obstřiky, to bude i na olympiádě. Kdyby mě náhodou píchlo, což by mě mohlo rozhodit. Na ortézu jsem přenesla kus zodpovědnosti, jsme kamarádky. Vím, že nesmím jet v záklonu,“ uvedla závodnice, která zvládá množství posilovacích cviků. „Hlavní potíž je v nestabilitě kolena, pořád musím zpevňovat okolní svaly, které dlouho jen visely. Ale ještě je čas,“ dodala.

Na názor, že je blázen, reaguje slovy: "Je to názor, neodsuzuju to. Jenže většina lidí nikdy nebyla v mé situaci. Dvanáct let za něčím jdu, a teď se toho mám vzdát, i když je šance, že závod zvládnu? Asi nejsem úplně normální. Normální není průběh zranění rekonvalescence, a tak nebude asi normální ani mé rozhodování.“

Po prvním tréninku v Kanadě Sudová řekla novinářům: "Trénink vypadal relativně dobře. Nestihli jsme všechno, co jsme chtěli, protože tam je strašně dlouhá lanovka. Zatím to jde, dá se v tom jezdit, ale úplně bez bolesti to není. Ledový kopec dává strašné rány.“ Bohužel i v okolí Cypress Hill se projevilo na zimu nezvykle teplé počasí, kterým se zatím olympijské hry vyznačují. Na sjezdovku, kde se závody v boulích konají, se celé týdny vozil sníh z okolních zasněžených kopců. Sudová to popisuje: „Na kopci to není znát, tam je ledový podklad prolitý tím ledovým dusíkem, v dírách jsou krystalové kousky sněhu, nedrží to. Takže je to dost těžký kopec.“

Nikola Sudová možná je blázen, ale jediná na těchto zimních olympijských hrách nebude. Ve stejný den jako ona si v Deer Valley utrhl zadní křížový vaz i Australan Cooper, který bude na hrách ve Vancouveru také startovat.
Po návratu z Vancouveru čeká  studentku liberecké pedagogické fakulty Sudovou psaní diplomové práce a sportovkyni Sudovou operace kolena.