Osud pražské kandidatury na olympiádu je od května 2009 nejasný

04.08.2009 16:42

Osud pražské kandidatury na pořádání olympijských her v roce 2020 je nejasný. Kvůli malé podpoře politiků a hospodářské krizi šéf společnosti Praha olympijská Tomáš Petera vyzval k odkladu kandidatury. Že se Praha bude dalším osudem olympiády v hlavním městě zabývat, připustil primátor Pavel Bém (ODS). Bém sdělil, že magistrát připravuje analýzu dopadů hospodářské krize a v rámci této analýzy se bude zabývat i olympijskou kandidaturou.
Pražská olympiáda má ale stále podporu Českého olympijského výboru (ČOV) a některých radních hlavního města. "Pokud by se Praha rozhodla kandidovat, my ji podpoříme," řekl Jiří Kejval z ČOV. Výbor spolu s magistrátem založil společnost Praha olympijská, jejímž cílem je pražskou kandidaturu prosazovat a připravovat.
Praha se již ucházela o možnost pořádat olympijské hry v roce 2016, nedostala se ale ani do užšího výběru. Předem ale avizovala, že hlavní úsilí o získání olympijských her do hlavního města směřuje k roku 2020.
Vedení Prahy ale není v otázce olympiády jednotné. Zatímco radní Jiří Janeček (ODS) nebo Milan Pešák (ODS) jsou olympijské kandidatuře stále nakloněni, náměstkyně primátora Markéta Reedová (SNK-ED) Peterův návrh přivítala. "Od roku 2003 mám pochyby, jestli by Praha měla usilovat o kandidaturu a vysilovat sama sebe," řekla náměstkyně. Podobný názor má i radní pro životní prostředí Petr Štěpánek. "Praha není pro hry infrastrukturálně připravena a není zde ani dostatečný konsensus pro konání her," uvedl. Kandidaturu na rok 2020 proto odmítá.
Proti se staví i opozice. "V současné době finanční krize, s níž se bude bohužel i Česká republika vyrovnávat ještě řadu let, by olympiáda v Praze byla bez podpory státu neúnosným zásahem do rozpočtu města," uvedl zastupitel a šéf pražské ČSSD Petr Hulinský.
Primátor dosud pražskou kandidaturu silně prosazoval, teď ale připouští debatu. Odkazuje na připravovanou ekonomickou analýzu dopadů hospodářské krize na rozpočet hlavního města. "Je pravděpodobné, že se závěry analýzy promítnou do velkých rozvojových programů města v oblasti dopravní infrastruktury, vodohospodářství, ale nejspíše i školství a sociální politiky. Je logické, že se v této souvislosti budeme bavit i o olympiádě," napsal Bém.