Překvapení olympijského hokejového turnaje Slovensko-Rusko 2:1

19.02.2010 09:07

Vše mělo být jasné - zimní olympijské hry 2010 ve Vancouveru mají mít jistého účastníka finále olympijského hokejového turnaje - Rusko. Dnešní ranní zápas ruské reprezentace se Slovenskem však tuto logiku naboural - Rusové nejen že nebyli schopni Slováky porazit, ale navíc neuspěli v samostatných nájezdech a prohráli nakonec 2:1  Hokej na olympijských hrách bude zas o něco zajímavější, je zřejmé, že papírové předpoklady na tomto turnaji neplatí.

Slováci byli v duelu jasným outsiderem, ve svém prvním zápase prohráli s českými hokejisty 3:1, naopak Rusové bez potíží turnaj zahájili vysokou výhrou nad Lotyšskem 8:2. O to více si svěřenci trenéra Bykova na Slováky věřili. Dnes ráno však přišla studená sprcha.

V sestavách obou mužstev jsme se nedočkali větších překvapení,  pouze v ruské brance nastoupil na rozdíl od zápasu s Lotyšskem brankář Bryzgalov, za Slovensko znovu nenastoupil útočník Šatan. Vyvstává otázka, k čemu ho slovenský trenér vůbec na hry povolal . Rusové nevlétli do utkání tak jako s Lotyši, ba naopak, vázla jim přihrávka , a špatně bruslili. Zato Slováci byli nebojácní a do Rusů se pustili daleko houževnatěji, než do nás. První třetina se nesla v režii Slovenska, a nebyla nepodobná zápasu Česko - Slovensko.

Před druhou třetinou si zřejmě vyslechli ruští hráči v kabině doporučení svého trenéra, který už projevoval svou nelibost s výkonem svých svěřenců. Začali jako polití živou vodou, a Slováky zatlačili do defenzivy. Vše vypovídá  údaj o střelách na branku - Rusové zde přestříleli Slováky 16:5 Svou aktivitu korunovali Rusové prvním golem zápasu a po 1. třetině vedli 1:0

Třetí třetinu začínali Slováci přesilovkou 5 na 3, šance měli, největší z nich Gábrík, který zlobil už i naše obránce. Bohužel ani jednu nevyužili a vypadalo to, že Rusové přeci jen zvítězí. V 50. minutě však skore srovnal Marián Hossa, který puk prostřelil mezi betony ruského brankáře , a bylo to 1:1 Slováci byli v euforii a slovenský trenérský tým na lavičce krotil nadšení svých svěřenců. Rusové na gol reagovali zvýšeným tlakem, a Halák měl plné ruce práce. V tu chvíli byla ruská sborná jasně lepší, a Slováky opticky přehrávala, golově však svůj tlak nevyjádřila a utkání skončilo v normálním hracím časem 1:1

Prodloužení se neslo v duchu opatrné hry a zjištěné obrany, ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu. Pak přišli samostatné nájezdy. Slováky hned na začátku potěšil chytrou kličkou Stümpel, na 1:1 vyrovnala ruská hvězda Ovečkin. Další nájezdy obou týmu nebyly úspěšné, až do sedmé serie. Rus Malkin nedal, Slovák Demitra ano. Slovensko zvitězilo a porazilo neporazitelný Ruský tým

Sestava Slovenska: Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera, Baranka - Marián Hossa, Demitra, Marcel Hossa - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Zedník, Handzuš, Bartečko - Radivojevič, Kopecký, Cibák

Sestava Ruska: Bryzgalov - Markov, Gonchar, Tyutin, Grebeshkov, Korneyev, Kalinin, Volchenkov, Nikulin - Morozov, Kovalchuk, Afinogenov, Kozlov,  Radulov, Zinovyev, Fedorov, Semin, Zaripov, Datsyuk, Malkin, Ovechkin

Slovensko - Rusko 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 50. Marián Hossa (Demitra, Marcel Hossa), rozhodující samostatný nájezd Demitra