Slavnostní zahájení zimních olympijských her poprvé pod střechou

12.02.2010 10:06

Místo zahájení zimních olympijských her 2010 Poprvé v historii bude ve Vancouveru slavnostní zahájení olympijských her pod střechou. V noci z pátku na sobotu se ceremoniálu zúčastní rekordních 82 zemí. Českou vlajku při zahájení her ponese hokejista Jaromír Jágr. Scénář není veřejný, přesto se organizátorům nepodařilo všechno utajit. Možná i proto, že programu se zúčastní mnoho tisíc vystupujících včetně čtyř tisícovek dobrovolníků. Od nich proniklo na veřejnost, že ploše by měly dominovat gigantické ledové totemy, zpívat budou Bryan Adams, Nelly Furtadová nebo Sarah McLachlanová a olympijský oheň pravděpodobně zapálí hokejová legenda Wayne Gretzky.
Na 60.000 diváků v hale podle nepotvrzených informací uvidí lyžaře, kteří budou skákat skrz olympijské kruhy, stovky vystupujících v programu světelné, taneční a bubnové show, která bude protkaná motivy domorodých indiánských zvyků. Do toho by měl zaznít chorus "Zpívejte hlasitěji, aby vás celý svět slyšel" a program by měl ukončit ohňostroj. Vše připravil Australan David Atkins, který se podílel i na slavnostním zahájení letních her 2000 v Sydney.
Hry formálně zahájí generální guvernérka Kanady Michaëlle Jeanová, zdravici sportovcům pronesou předseda organizačního výboru John Furlong a prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Kanadskou vlajku ponese rychlobruslařka Clara Hughesová, pětinásobná olympijská medailistka.
Slavnostní zahájení by měly sledovat tři miliardy lidí na celém světě. Přímo na místě pak budou mimo jiné americký viceprezident Joe Biden, herec George Clooney nebo astronaut Buzz Aldrin.
Na rozpočtu pro zahajovací ceremoniál v celkové výši 40 milionů kanadských dolarů (asi 700 milionů korun), se z poloviny podílí kanadská vláda. "Vláda je pyšná, že může takovou akci podpořit. Jsme patrioti a těšíme se na hry, které nabídnou světu to nejlepší," řekl ministr zahraničí David Emerson. Organizátoři ve spolupráci s kanadskou vládou rovněž pomohou v rámci programu obětem ničivého zemětřesení na Haiti.