Většina ministrů nepodporuje olympijské hry v Praze

14.12.2007 10:27

Většina českých ministrů nepodporuje myšlenku pořádání olympijských her v roce 2016 v Praze. Podle průzkumu Hospodářských novin se odmítavě, nebo rezervovaně staví ke kandidatuře české metropole devět z jedenácti oslovených ministrů. Od vlády přitom pořadatelé potřebují garanci 38 miliard korun, bez nichž olympiádu nezískají.
Z představitelů vlády olympiádu nepodporují například premiér Mirek Topolánek, ministr financí Miroslav Kalousek, vicepremiér Martin Bursík či ministr školství Ondřej Liška, který ve vládě za podporu sportu zodpovídá a jako jediný s ní za olympijský výbor může oficiálně komunikovat. Naopak hry v Praze podporují ministr zemědělství Petr Gandalovič či místopředseda vlády Alexander Vondra.
"Sdílím obavy premiéra Topolánka i ministra Kalouska, aby nebyly olympijské hry příliš velkou zátěží pro veřejné finance. Dát desetimiliardové přísliby na pořádání her v době, kdy se snažíme v rozpočtu šetřit, by bylo velmi nezodpovědné," řekl HN Liška.
Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek považuje minimální podporu vlády hrám za největší slabinu projektu. "Podobně odmítavý postoj, jako má ke hrám naše vláda, je ve světě opravdu unikátní."