Uhašení olympijské pochodně v Paříži

Historie novodobých olympijských her už zažila hodně kontroverzních pořadatelů. Například Berlín v roce 1936 nebo Moskvu v roce 1980. Nicméně zatím asi žádná olympiáda nevzbudila takovou vlnu protestů jako čínský Peking. Protesty v Paříži 7.4.2008 dosáhly takové intenzity, že byla olympijská pochodeň historicky poprvé na veřejnosti několikrát zhašena a nosiči museli prchnout do bezpečí autobusu.

Již předávací protokol pochodně musel být na žádost čínské strany zkrácen když nad pařížskou radnicí zavládla tibetská vlajka. Nicméně to byl jen začátek problémů.

Na trati dlouhé 28 kilometrů zajišťovaly pořádek tři tisíce policistů, na některých problematických místech trasy byla už od začátku naplánována přeprava olympijského plamene bezpečným autobusem s policejní ochranou. Přesto vyrazilo do ulic spousta demonstrantů a policie proti nim musela tvrdě zasáhnout:

Přes tyto policejní manévry a ochranný kordon policistů kolem běžce s olympijskou štafetou stejně neustále docházelo k napadání takové intenzity, že byla nakonec olympijská pochodeň pravděpodobně poprvé v historii na veřejnosti záměrně uhašena:

Do začátku olympijských her v Pekingu zbývá ještě řada měsíců, olympiáda začne až 8. srpna. Už v Londýně byly problémy s pochodní, ale britské polici se je povedlo zvládnout:

Ve středu 9. dubna má olympijská štafeta pokračovat v San Franciscu, uvidíme jak situaci zvládnou americké bezpečnostní síly.
Nicméně pokud již nyní mají protesty takovouto sílu a intenzitu, lze se jen domýšlet co nás všechno ještě čeká. Pochodeň stále čeká přes 100 tisíc kilometrů dlouhá cesta kolem světa. (celá trasa olympijské štafety)

Olympiáda Peking 2008